ÁLTALÁNOS INFORMÁCIÓK

AZ ERASMUS+ PROGRAMRÓL

Az Erasmus+ az oktatás, a képzés, az ifjúság és a sport területén a 2021–2027 közötti időszakra létrehozott uniós program. Az oktatás, a képzés, az ifjúság és a sport olyan kulcsterületek, amelyek támogatják a polgárok személyes és szakmai fejlődését.

A kiemelkedő minőségű, inkluzív oktatás és képzés, valamint az informális és nonformális tanulás felvértezi a fiatalok és a résztvevők valamennyi korosztályát azokkal a képesítésekkel és készségekkel, amelyekkel érdemi módon részt tudnak venni a demokratikus társadalomban, megértik a kultúrák közötti különbségeket, és sikeresen át tudnak lépni a munkaerőpiacra, hozzájárul a befogadóbb, összetartóbb, környezetbarátabb és digitálisan felkészült társadalmakhoz.

Az európai polgárokat jobban fel kell vértezni azokkal az ismeretekkel, készségekkel és kompetenciákkal, amelyekre az egyre mobilisabb, fokozottan multikulturális, és a digitális eszközöket egyre kiterjedtebben használó, dinamikusan változó társadalomban szükségük van. Mindenki számára elérhetővé kell tenni, hogy más országokban tanuljon, ismereteket szerezzen és dolgozzon, valamint azt a lehetőséget, hogy anyanyelve mellett két további nyelvet is elsajátítson. A program az európai oktatási térség, a 2021–2027-es időszakra szóló digitális oktatási cselekvési terv, az európai uniós ifjúsági stratégia és a sportra vonatkozó uniós munkaterv (2021–2024) célkitűzéseinek kulcsfontosságú eleme.

A jelenlegi pályázattípusok minőségi hatásának növelése, valamint az esélyegyenlőség biztosítása érdekében a program jobban törekszik majd arra, hogy több különböző korosztályba tartozó, eltérő kulturális, társadalmi és gazdasági hátterű embert érjen el.

A programnak szerves részét képezi a kevesebb lehetőséggel rendelkező személyek – többek között a fogyatékossággal élők és a migránsok –, valamint a távoli területeken élő vagy társadalmi-gazdasági nehézségekkel küzdő európai uniós polgárok megszólítása.

Az Európai Unió jövője szempontjából rendkívül fontos az európai identitás megerősítése és a fiatalok demokratikus folyamatokban való részvétele. E kérdés hatékony megközelítését olyan nem formális tanulási tevékenységek is elősegíthetik, amelyek célja a fiatalok készségeinek és kompetenciáinak fejlesztése, valamint a fiatalok aktív társadalmi szerepvállalásra ösztönzése.

A projekteket az Európai Unió gazdasági fenntarthatóságra irányuló prioritásaival összhangban környezetbarát módon kell kialakítani, és azoknak minden tekintetben környezettudatos gyakorlatokat kell magukban foglalniuk.

AZ ERASMUS+ PROGRAM

CÉLJAI ÉS FŐ SAJÁTOSSÁGAI

A program általános célkitűzése, hogy az egész életen át tartó tanulás révén támogassa az emberek tanulmányi előmenetelét, illetve szakmai és személyes fejlődését az oktatás, a képzés, az ifjúság és a sport területén Európában és Európán kívül, és ezáltal hozzájáruljon a fenntartható növekedéshez, a minőségi munkahelyek megteremtéséhez és a társadalmi kohézióhoz, az innováció előmozdításához, valamint az európai identitás és az aktív polgári szerepvállalás erősítéséhez. Ilyen módon a program kulcsfontosságú eszköz az európai oktatási térség létrehozása, az oktatás és képzés területén folytatott európai stratégiai együttműködés, valamint az ennek alapjául szolgáló szektorális menetrendek végrehajtásának támogatása. Ezenkívül elengedhetetlen a 2019 és 2027 közötti időszakra vonatkozó európai uniós ifjúsági stratégia keretében az ifjúságpolitikai együttműködés előmozdítása, továbbá a sport európai dimenziójának fejlesztése szempontjából.

EGYEDI CÉLKITŰZÉSEK

A program egyedi célkitűzései a következők:

  • az egyéni és csoportos tanulási célú mobilitás, valamint az együttműködés, a minőség, a befogadás, a méltányosság, a kiválóság, a kreativitás és az innováció ösztönzése az oktatáshoz és képzéshez kapcsolódó szervezetek/intézmények és szakpolitikák szintjén;
  • a nem formális és informális tanulási célú mobilitás, a fiatalok aktív részvétele, illetve az együttműködés, a minőség, a befogadás, a kreativitás és az innováció ösztönzése az ifjúsági szervezetek/intézmények és szakpolitikák szintjén;
  • a sporttal foglalkozó munkatársak/szakemberek/oktatók tanulási célú mobilitásának, valamint az együttműködésnek, a minőségnek, a befogadásnak, a kreativitásnak és az innovációnak az ösztönzése a sportszervezetek/-intézmények és szakpolitikák szintjén.

. A digitális oktatási cselekvési terv (2021–2027)4 stratégiai prioritásaival összhangban a program célja, hogy támogassa ezt a törekvést, és így a tanulókat, az oktatókat, az ifjúságsegítőket, a fiatalokat és a szervezeteket/intézményeket bevonja a digitális átállás folyamatába.

Az Erasmus+ program kulcsfontosságú eszköz lesz az éghajlatváltozással és a fenntartható fejlődés támogatásával kapcsolatos ismeretek, készségek és attitűdök Európai Unión belüli és azon kívüli kialakításában.

Az érintett szervezeteknek/intézményeknek és résztvevőknek törekedniük kell arra, hogy a zöld gyakorlatokat valamennyi projektbe építsék be a tevékenység megtervezésekor, ami arra fogja ösztönözni őket, hogy megvitassák és megismerjék a környezetvédelmi kérdéseket, átgondolják a helyi intézkedéseket, és alternatív, környezetbarátabb módszereket dolgozzanak ki tevékenységeik végrehajtására.

AZ ERASMUS+ PROGRAM

FŐ SAJÁTOSSÁGAI

A résztvevők védelme, egészsége és biztonsága

Biztosítás

Többnyelvűség

A pályázóknak a következőket kell figyelembe venniük a megfelelő kommunikációs és terjesztési tervek megalkotásához:

Kommunikációs célok

Közönség vagy célcsoport

Projekteredmények (teljesítmény és eredmények)

Időzítés

Kulcsfontosságú teljesítménymutatók (KPI-k)

Scoop Sport Egyesület jelenleg a következő Erasmus+ Támogatott Projektben vesz részt, ahol támogatja a fiatalok sportos életmódját, világlátását, nyitottságát, külföldi élmény és tapasztalatszerzését.

„Team of Outdoor” (TofO)”

2023. szeptember 04-én aláírt 2023-1-LT02-KA210-YOU-000154128 számú támogatási szerződés már aláírásra került, a program elindult.

A partnerek között a „The Baltic Youth Forum” című, 2023-1-LT02-KA210-YOU-000154128 számú projekt megvalósítására megállapodtak a felek. A projekt költségvetése 30 000 euró, és az Erasmus+ program finanszírozza. A projekt megvalósítására a 2023. szeptember 18. és 2024. december 17. közötti időszakban kerül sor.

A Projekt során a fiataloknak lehetőséget, ad Magyarország, Finnország, és Litvánia megismerésére, továbbképzésre, tanulásra, és aktív életre.

A Projekt részletes programja kidolgozásra került és már elindult.

Várunk minden 16 és 33 év közötti fiatalt, akik a projekt részesei szeretnének lenni.